• Slider 26
  • Slider 29
  • Slider 32

Targi Wierzby i Wikliny Salix - 09.06.2019 Wierzbinek

Stowarzyszenie Polskich Plecionkarzy wzięło udział w Targach Wierzby i Wikliny SALIX 2019 odbywające się po raz XXII w małej miejscowości Wierzbinek w województwie wielkopolskim.

Wierzbinek to miejscowość, która słynie z tego, że co roku w „Zielone Świątki” odbywają się w niej targi rękodzieła ludowego i artystycznego. Podczas targów prezentowane są wyroby z: wikliny, drewna, słomy, siana, ceramiki, a także odbywa się kiermasz kwiatów i krzewów.

Stowarzyszenie Polskich Plecionkarzy w ramach promocji polskiego plecionkarstwa przygotowało Ogólnopolską Wystawę Plecionkarstwa „Tradycyjne Sploty 2019”. Na wystawie zaprezentowano 41 prac przygotowanych głównie przez absolwentów kursu kwalifikacyjnego w zawodzie koszykarz-plecionkarz odbywającego się w Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu oraz mistrzów i czeladników w zawodzie koszykarz-plecionkarz.

Podczas targów przy stoisku stowarzyszenia odbyły się również warsztaty "Wikliniarstwo i Plecionkarstwo" przeprowadzone przez firmę Polskie Plecionkarstwo.

Na naszym stoisku promowane były szkoły prowadzące kurs kwalifikacyjny w zawodzie koszykarz-plecionkarz:

- Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu

- Dolnośląski Zespół Szkół w Jaworze.

Wystawa prezentowała wyjątkowe i niepowtarzalne wyroby. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowanie dzieci i dorosłych. Wykonane przez plecionkarzy prace również cieszyły się dużym zainteresowaniem, myślimy że prezentacja nowych pomysłów na wyroby wiklinowe przyczyni się do zwiększenia zainteresowania wikliną oraz wyrobami wiklinowymi, które i tak od pokoleń mają swoich wiernych nabywców co można zauważyć będąc na targach w Wierzbinku.

Opiekunowie wystawy:

Ewa Świątkowska-Papińska